Basından

TODER′i (Teknik Öğretmenler Derneği) Ziyaret

Teknik Öğretmenler Derneği’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü  Kokteyli Yarim Düğün salonunda düzenlendi. Teknik Öğretmenler Derneği’nin dördüncüsü düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü  Kokteyli Yarim Düğün salonunda yapıldı.

Teknik Öğretmenler Derneği Başkanı Ahmet Arslan, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdiği konuşmasında 24 Kasım’ın 30 yıldır resmi olarak öğretmenler günü olarak kutlandığını söyledi.

Uluslararası Avrasya Eğitmenler Federasyonu Başkanı Şuayip Özcan da, Federasyonun çalışmaları hakkında  bilgi verdiği konuşmasında öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de meslek liseleri bünyesinde görev yapan öğretmenlerin ara elaman yetişmesine katkısının çok büyük olduğunu vurguladı.

Ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak gelişebilmesi ve vasıflı bireylerin yetişebilmesi için meslek liselerinin öneminin büyük olduğunu kaydeden Bakan Dürüst, meslek liselerinin ekonomik sektörler tarafından da turizm sektörü açısından da son derece önemli olduğunu söyledi.
Öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Dürüst konuşmasını şöyle sürdürdü.

“ Atatürk ilkelerinden vazgeçmeksizin Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu topraklarda ve bu ülkedeki varlığını tartıştırmaz bir anlayışla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ne sonuna kadar sahip çıkarak yolunuza devam edeceğinize inancımızın tam oluğunu belirtiyorum” Konuşmaların ardından yılın öğretmeni seçilen Haydarpaşa Ticaret Lisesi Ticaret Meslek Dersi Öğretmeni Üstün Çağataylı’ya plaket takdim edilirken, yarışmaya katılan diğer öğretmenlere de onur belgeleri verildi.

Kokteyl’de 25 yılını dolduran mesleki teknik eğitim öğretmenlerine de plaket takdim edildi.


TODER′i (Teknik Öğretmenler Derneği) Ziyaret

Lefkoşa′ya girdiğinizde otobüs terminalini tam sağınıza alırsanız sol tarafa dönüp yukarı baktığınızda mavi zemin üzerine “Teknik Öğretmenler Derneği” yazılı bir levha görürsünüz.
Bu levha,  aşağı yukarı birkaç aydır orada duruyor. Burası KKTC Teknik Öğretmenler Derneği′nin Binası. Denek Haziran 2008′de kurulmuş. Başkanı Teknik öğretmen Ahmet Arslan. Genel Sekreterliğini de Haspolat Meslek Lisesi Müdür Muavini Ali Yenen yapıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra Başkan Ahmet Arslan′nın daveti üzerine bu derneği bir ziyarete gittim. Yanımda da çok sevdiğim ve saydığım öğretmen arkadaşım Köksal Sungurlu.

Bizi merdivenlerde güler yüzüyle Genel Sekreter Ali Yenen karşıladı. Ali Hoca ile tanışıklığımız eskilere dayanır. Geçen yılda Namık Kemal Lisesi′nde beraber çalışma fırsatı da bulduk. Aktif ve çalışkan biri. Zaten öyle olmasaydı böyle bir derneği yoktan var edemezlerdi.

İçeri geçtik. Oturup biraz dinlendik. Dernek Başkanı Ahmet Arslan odasındaydı. Geldiğimizi anlayınca o da kapıya geldi. Tüm içtenliği ve misafirperverliği ile bizleri konuk etti. Meyvelerimizi kendi elleri ile hazırladı. Sonra da çay, kahve faslı başladı. Doğrusu yeni olmasına rağmen dernek binasında hiçbir eksiklik yoktu.
Kısa bir sohbetten sonra biz Ahmet Arslan ile odasına geçtik. Dernek hakkında bilgiler almak için sorularım olmuştu kendisine. Köksal Hocam, Genel sekreter ile salonda kahvesini yudumlarken biz de Dernek hakkında konuşmaya başladık.

Ahmet Arslan ilk önce bu derneğin bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi. Daha önceden böyle bir derneğin kurulması için başkaları tarafından çalışmalar yapılmış; ama bir türlü hayata geçirilememiş. Çünkü kimse taşın altına elini koymamış. Ne de olsa bu bir özveri işi. Gönüllülük işi…

Ahmet Arslan burada uzun uzun anlatmaya başlıyor. Ben de not alıyorum. Şöyle diyor: “Ali Yenen arkadaşımızla birlikte yoğun bir uğraşıdan sonra alt yapıyı oluşturduk. İki yıla yakın bir süre çalışmalar yaptık. Bütün Teknik öğretmenlere haber saldık. Tüzük hazırlamak için çabalarımız oldu. Ama hayal kırıklığına uğradık. İlk etapta beklenen ilgiyi görmedik. Öğretmen arkadaşlarımız önce pek yanaşmak istemediler. Biz de bunun üzerine Sedat Simavi Endüsri Meslek Lisesi′ni merkez odak olarak aldık.  Oradaki öğretmen arkadaşlarımızın büyük yardım ve desteklerini gördük. Çalışmalarımız hız kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı′na bağlı Mesleki Teknik öğretmenlerinin hepsini üye yapacak şekilde tüzüğü hazırladık. Tabii bu çalışmalarımız yaz tatiline denk geldiği için ilk etapta büyük oranda üye yapamadık. Ama 500 dolayında Teknik öğretmen var. Bunların hepsi üyemiz olacak.

Ahmet Arslan mesleki teknikte böyle bir derneğe ihtiyaç olduğunu söyleyerek bu eksikliği gidermeye çalıştıklarını ve bu çalışmaların sonucunda derneğin hayat bulduğunu belirtti.

Amaçlarını da sıralayan Arslan bu konuda ise şunları dile getirdi: “Başlıca amaçlarımızı şöyle sıralayabiliriz: Ülkemizde mesleki eğitimin gelişmesine yardımcı olmak ve yön çizmek. Üyelerimizin haklarını korumak. Üyeler arasında dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak. Bilgi alışverişinde bulunmak. Sorunlara çözüm üretmek. Bu amaçla baskıcı unsur olmak.”

Dernek faaliyete geçeli üç ay olmuş. Ama bu kısa süre içerisinde hayli mesafe kat etmişler. Birçok makamı yerinde ziyaret etmişler. Yazılı ve görsel basında defalarca yer almışlar.

Tabii dernek, bir eğitim derneği olduğu için ilk ziyaret de Milli Eğitim Bakanlığı′na yapılmış. Bakanlık “Yanlarında olacaklarını, her zaman destekleyeceklerini ve böyle bir derneğin kurulmasından duydukları memnuniyeti” dile getirmiş.

Sonra sırasıyla Sivil Savunma Teşkilatı, TC Elçiliği, KTOEÖS ve Mesleki Öğretim Dairesi Müdürlüğü′ne birer ziyaret gerçekleştirmişler.

Ahmet Bey anlatıyor: “Sivil Savunma Teşkilatı′na ziyarete gittik. Onlardan da büyük bir destek aldık. Kapılarının bizlere açık olduğunu her istediğimizde yardım için başvurabileceğimizi söylediler. Bu da bizi çok memnun etti.

TC Elçiliğinde de aynı ilgi ile karşılandık. Sayın Elçimiz, Eğitim müşavirini çağırdı. Bizimle işbirliği içinde olmasını ve bize yardım etmesini söyledi. Eğitimin sorunları hakkında sohbet ettik. Düşüncelerimizi aktardık. Çok faydalı bir ziyaret oldu bizim için.

Yine KTOEÖS′ü ziyaret ettik. Sendikanın içerisinde Mesleki Teknik Kurulun olmadığını öğrendik. Onlar da hakkımızı aramak için bizleri davet edeceklerini ve bizlerle işbirliği içinde olacaklarını belirttiler.

Biz de sendikaya şunu belirttik. “Bu derneğin sendika gibi olmadığını, öyle algılandığını ve bu yanlış anlamadan da büyük rahatsızlık duyduğumuzu” anlattık.

Her şeyden önce bir dernek olduğumuzu, sendikamızın ise zaten var olduğunu bu nedenle başka bir sendikaya ihtiyaç olmadığını, bizim sendikamızın da orası olduğunu belirttik. Mesleki eğitime pozitif yönde çalışmalar yaparak büyük katkılar koyacağımızı anlattık.”

Derneğin son resmi ziyaretleri ise Mesleki ve Teknik Öğretim Dairesi olmuş. Daire Müdürü Taner Akcan′ı makamında ziyaret etmişler. Sayın Akcan′ın buna çok memnun olduğunu ve kendileriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtiyor sayın Arslan.

Evet. Kısa adı TODER olan KKTC Teknik Öğretmenler Derneği böylece resmen hayata geçmiş oldu.
Dernek başkanı Ahmet Arslan “Derneğin bütün yasal işlemlerinin yapıldığını, resmen tescil edildiğini ve güzel bir mekanda çalışmalarına başladığını” söylüyor.

Derneklerinin son derece demokrat bir yapıya sahip olduklarını belirterek, hiçbir siyasi partinin güdümünde olmadıklarını, siyasetten uzak bir dernek olduklarını ve bütün partilere, derneklere, kurum ve kuruluşlara aynı mesafede olduklarını belirtiyor.

Bu konuda da şunları dile getiriyor: “Şu anda derneğimizin yasal olarak kaydı yapılmıştır. Hiçbir eksiğimiz yok. Herhangi bir siyasi amaç gütmüyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğini savunuyoruz. Kimsenin adamı değiliz.
Kısa sürede çok mesafe kat ettik. Dernek kurulumuna kadar geçen sürede yapılan harcamalar yönetim kurulundaki birkaç arkadaşın fedakârlıklarıyla yapıldı. Tabii bundan sonra yapılacak olan aidatlar ve yardımlarla ayakta duracağız.  Bu anlamda tüm öğretmenlerimizin derneklerine sahip çıkmalarını diliyorum. Ancak onlarla güçlü olabiliriz ve onlarla varlığımızı sürdürebiliriz.

Önümüzdeki haftadan itibaren Lefke′den Dipkarpaz′a tüm Meslek Liselerine bir ziyaret programı gerçekleştireceğiz. Üyelik belgelerimizi oluşturduk. Üyelerimize kendimizi anlatma ve tanıtma imkânı bulacağız. Onların sorularına cevap vererek merak unsurlarını gidereceğiz.”

Son söz olarak şunları söylüyor Ahmet Arslan: “Biz, mesleki eğitimin gözü kulağı olmak düşüncesindeyiz. Şu anda güçlü bir yönetim kadromuz var. Kadromuzda deneyimli müdür, müdür muavini ve müfettiş olan arkadaşlarımız var. Bunların tecrübelerinden ve niteliklerinden son derece yararlanıyoruz.

Atatürk′ün ortaya koyduğu öğretmenlik çizgisine bağlıyız. Öğretmenliği kutsal ve onurlu bir meslek olarak görüyoruz.

Tüm Teknik Öğretmenlerimizi bir araya getirmek için hızla hazırladığımız web sayfasını yakında tam teşekküllü olarak hizmete açacağız. Şu anda bile girip ziyaret edebilirler. Bu sayede tüm mesleki öğretmenler mesleki açıdan birbirleriyle iletişim halinde olabileceklerdir.

www.kktctoder.org adresinden dileyen herkes siteye giriş yapabilir. Elektronik posta adresi ise toder08@hotmail.com‘dur.

Biz de bu gayretli, çalışkan ve azimkâr öğretmen arkadaşlarımızı kutluyor, bu anlamlı yolda kendilerine başarılar diliyoruz.

Teknik Öğretmenler Derneği (TÖDER) kuruldu
KKTC Teknik Öğretmenler Derneği’nin (TÖDER) 26 Haziran’da kurulduğu ve yönetim organlarını oluşturduğu bildirildi.

Dernek başkanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada derneğin amacının Teknik Öğretmelerin gelişimlerine kılavuzluk etmek ve mesleki eğitimlerine her yönden (teorik-pratik açısından kurs, konferans v.s) katkı koyarak öncülük etmek olduğunu bel irtti.
Kurucu üyelere teşekkür eden Arslan tüm teknik öğretmeleri derneğine sahip çıkmaya ve destek vermeye çağırdı.
Dernek yönetimi şu isimlerden oluşuyor:
Ahmet Arslan (Başkan), Ali Yenen (Genel Sekreter), Cengiz Bağcı (Muhasebe), Hüseyin Koze (Sosyal İşler Sorumlusu), Ziya Toyer (Eğitim İşleri sorumlusu).
Denetleme Kurulu ise Ahmet Ulubay, Salih Çobanoğlu ve Osman Beyit’ten oluşturuldu.

TEKNİK ÖĞRETMENLER DERNEĞİ TC LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KURTTEKİN’İ ZİYARET ETTİ  

Teknik Öğretmenler Derneği Başkanı Ahmet Arslan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin’e nezaket ziyaretinde bulundu.
Dernek genel sekreteri Ali Yenen’in verdiği bilgiye göre, ziyarette TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Esat Sağ
 can da hazır bulundu.
Dernek başkanı Ahmet Arslan, ziyarette Büyükelçi Kurttekin’e derneğin kuruluş amaçları ve hedeflerini anlattı.
Görüşmede, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin eğitime yaptığı katkılar için teşekkür edildi, ayrıca ülkedeki mesleki eğitimin daha da geliştirilmesi için neler yapılabileceği ve Türkiye’nin imkân ve deneyimlerinden nasıl yararlanılabileceği konuşuldu.
Ziyarette, Kurttekin’e derneğin anı plaketi de takdim edildi.

Kocaeli Basından

İlimize Mesleki Eğitim Programı çerçevesinde, Teknik ve Kültür gezisi gerçekleştirmek amacıyla bulunan TÖDER, temaslarını sürdürüyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuğu olarak KKTC’den Kocaeli’ne gelen Teknik Öğretmenler Derneğine bağlı 14 kişilik Kıbrıslı öğretmenler Vali Gökhan SÖZER’e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Dernek Başkanı Ahmet Arslan Kıbrıs’taki eğitim oranlarıyla ilgili bilgiler sundu.

Vali Gökhan SÖZER ziyarette yaptığı konuşmasında “ ekonomik refahın artması çalışmak ve üretmekle olur. Kıbrıs’ta daha önce ailelerde ortalama çocuk sayısı 5 idi. Siz bu ortalamanın altına düşmüşsünüz. Kıbrıslı aileler çocuklarının geleceğine önem veriyor, dikkat ediyor demek ki. Ben zengin insanlar az çocuk sahibi olurken, fakir insanların çok çocuk sahibi olmalarını anlamış değilim. Kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.Üye Girişi
Anket
Sizce MTÖ‘ye bağlı okulların en önemli sorunu hangisidir?YukariCik