BALKAN TURU - TURAN KURULTAYI

BALKAN TURU - TURAN KURULTAYI
BALKAN TURU-TURAN KURULTAYI
(Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan-Kosova-Makedonya-Yunanistan)
6 ÜLKE 28 ŞEHİR
(7 - 17 Ağustos 2018 - 10 gün)
 
1.Gün (07/08/2018-Salı): Ankara - İstanbul
Saat 17.00’de Ankara’dan hareket edilecektir. İstanbul’dan binecekler saat 23.00’de Anadolu yakasında “…….” adresinde, saat 24.00’de Avrupa yakasında “……..” adresinde otobüse binebileceklerdir.
 
2.Gün (08/08/2018-Çarşamba): (Bulgaristan) Hasköy - Filibe - Sofya
Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’ndan saat 02.00’de pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Bulgaristan’a geçilecektir. İlk önce Hasköy’e uğrayıp 1393 yılı (Yıldırım Bayezid dönemi) Balkanların ilk camisi Eski Cami ziyaret edilecektir. Filibe (Plovdiv)’e geçilecek ve 8000 yıllık tarihiyle Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Filibe’de yürüyerek şehir turu yapılacaktır. Şehir turunda, Osmanlı’nın Türk-İslam kültürünü yansıtan eserleri ile Bizans ve Yunan eserleri görülecektir: Muradiye Cami, İmaret Cami, Şahabettin Paşa Türbesi, Taşköprü Cami, 1849 yılında kurulan Peçevi Ahmet Dede Mevlevihanesi, 1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Halk Okulu ve Çifte Hamam, Cuma Cami, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, Antik Tiyatro ve Eski Plovdiv gezilecektir. Şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg caddesinde öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman verilecektir.
Sofya’ya hareket edilecek ve yaklaşık iki saatlik bir yolculuk sonrası Sofya’da Mimar Sinan tarafından tasarlanan Banyabaşı Cami, St. Nedelya Kilisesi, Rotunda Kilisesi, Rus Kilisesi, Aya Sofya Kilisesi, Aleksandr Nevski Katedrali, Başbakanlık ve Parlamento binaları ile Sofya Üniversitesi ve Ulusal Kültür Sarayı görülecektir. Ayrıca, Atatürk'ün Yeniçeri kıyafeti ile katıldığı balonun yapıldığı Orduevi de görülecekler arasındadır. Şehir turu sonrası duruma göre serbest zaman verilecek ve otele geçilecektir.
 
3.Gün (09/08/2018-Perşembe): Sofya - (Sırbistan) Niş - Belgrad
Sabah kahvaltısından sonra Sofya’dan hareket edilecek ve yol üzerinde Osmanlı tarihi açısından çok önemli bir merkez olan Niş Şehri ve kalesi gezilecektir. Ardından 19.yüzyılda Osmanlı’ya karşı ayaklanan Sırbistanlı asilerin imha edilmesinden sonra Hurşid Ahmed Paşa’nın Sırp halkına ve asilere gözdağı vermesi ve ibret olması için 952 Sırp askerinin kafatasından inşa ettirdiği ve günümüzde müze olarak sergilenen Kafatası Kulesi ziyaret edilecektir. Duruma göre öğle yemeği için serbest zaman verilecektir.
Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından alınan ve “Beyaz Şehir” anlamına gelen kültür ve spor başkenti Belgrad’a doğru yola çıkılacaktır. Eski Yugoslavya’nın ve halen Sırbistan'ın başkenti olan Belgrad’da panoramik olarak Belgrad Kalesi, Osmanlı eseri Kalemegdan (Kale Meydanı), Taş Meydan, Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Belgrad Galibi Heykeli, Fikirbayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve Müzesi, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna Nehirlerinin birleştiği yer, Bayraklı Cami, Osmanlı’ya karşı isyanın başladığı Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkânları ile ünlü Knez Mihalijova Sokağı, Bin Yıl Anıtı, Cumhuriyet Meydanı görülecektir. Serbest zaman verilecek ve sonra otele gidilecektir.
 
4.Gün (10/08/2018-Cuma): Belgrad - Novi Sad (Macaristan) Segedin (Szeged) - Bugaç
Sabah erkenden Belgrad’dan ayrılarak Novi Sad’a gidilecektir. Novi Sad şehrinde tur attıktan sonra Macaristan’a geçilecektir. Segedin (Szeged) şehri üzerinden doğrudan Bugaç’a gidilecektir. Hun-Türk Kurultayı tören alanına varılacaktır. Günboyu törenlere katılım sağlanacak ve akşam otele gidilecektir. Kurultay alanına gidiş-gelişler otobüsle yapılacaktır.
Vakit bulunduğu takdirde Segedin (Szeged) şehri gezilecektir. Bu şehirde Arad Martyrs Meydanı, Ağıt Köprüsü, Belediye Binası-Szechenyi Ter -Town Hall, Fekete Haz- Kara Para Müzesi - Black House, Mora Ferenc Museum-Ferenc Mora Müzesi, Dugonics Meydanı, Klauzal Meydanı vb. görülecektir.
 
5.Gün (11/08/2018-Cumartesi): Bugaç - Keşkemet (Kecskemet) - Budapeşte
Sabah duruma göre Kurultaya katılım sağlanacak ve yaklaşık 150 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kalan Budapeşte’ye doğru hareket edilecektir. Budapeşte, 17 Kasım 1873 tarihinde Budin ve Peşte’nin birleşmesi ile oluşmuş Macaristan’ın başkentidir. Budapeşte’de görülecek Türk-İslam eserleri şunlardır: Şehrin Buda yakasında Gül Baba Türbesi ve Heykeli, Margirt Köprüsü’ne yakın Türk Caddesi (Török Utca)’nden girilen Gül Baba Sokağı ve Mescit (Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nin yakınındaki Török utca ile beraber Budapeşte’de tam yedi tane Türk caddesi bulunuyor), son Osmanlı Valisi Abdurrahman Abdi Paşa’nın Mezarı, Akıncılar Mezarlığı, Atatürk Sokağı, Budapeşte Türk Şehitliği, Türk Hamamları; Kiraly Hamamı (Király Fürdo), Rudas Hamamı (Rudas Fürdo), Gellért Hamamı (Gellért Fürdo), Lukács Hamamı (Lukács Fürdo), Estergon Kalesi ve burç kalıntıları.
Peşte yakasında gezilecek yerler: İsmini Macar şair Mihály Vörösmarty’den alan Vörösmarty Meydanı ve 1908’de dikilen Vörösmarty anıtı, Aslanlı Çeşme, 100 yıllık konser salonu Vigado, St. Stephen Bazilikası, dünyanın en büyük üçüncü Parlamento Binası, Tuna Nehri üzerinde Buda ile Peşte yakalarını birleştiren ve Avrupa’nın en uzun asma köprüsü meşhur Zincirli Köprü (Széchenyi Köprüsü), Köprüyü koruyan görkemli iki aslan heykeli, UNESCO Dünya Mirası listesinde olan tarihi özellikleri/mimarisi/güzel binalarıyla süslü Andrássy út Caddesi, cadde üzerinde bulunan Royal Opera House, Pest Broadway, Franz Liszt Square, Academy of Music, Oktogon, House of Terror, University of Fine Art Binası, Zoltán Kodály Memorial Museum ve Ferenc Hopp East-Asian Art Museum, Erzsébet Meydanı, Andrassy Bulvarı’nın sonunda yer alan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış Kahramanlar Meydanı (Hosök Tere), 1900’da yapılan ve Macaristan’ın 1000.yılını temsil eden Milenyum Anıtı ve Meçhul Asker Anıtı, Macar prens Árpád ve onun altı savaşçısını anlatan bronz atlı heykeller, Meydanın ortasında 36 metrelik Cebrail olarak betimlenmiş Sütun, Utca Sokağı (Váci Utca), 1850’lerde inşa edilen Avrupa’nın en büyük ve dünyanın da ikinci büyük sinagogu Dohány Sinagogu. Akşam Budapeşte’de kalınacaktır.
 
6.Gün (12/08/2018-Pazar): Budapeşte - Estergon - (Sırbistan) Novi Pazar - (Kosova) Mitroviça - Priştine
Sabah kahvaltısından sonra Estergon’a gidilecek ve Estergon Katedrali, Osmanlı’dan kalan kale kalıntıları gezilecektir. Ardından bir ortaçağ kalesi ve aynı zamanda av şatosu olan ihtişamlı Visegrad’ı ziyaret edilecektir. Visegrad kalesi Panoramik olarak görülecektir.
Budapeşte’nin Buda yakası gezilecektir. Buda yakasında 1800’lerde Macaristan’ın kuruluşu adına yapılan ve ülkeyi kuran yedi kavmi temsilen yedi kuleye sahip Balıkçı Tabyası (Halászbástya), Kale Tepesi’nde (Castle Hill) bulunan Tabya, 700 yıldan uzun süredir ayakta olan Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), Trinity Meydanı ve Trinity Sütunu, Kraliyet Sarayı olarak da bilinen ve tepede görkemli Buda Kalesi (Budavári Palota), Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi, Danube Nehrinin üstünde Budapeşte’nin seyredilebileceği Gellert Tepesi ve Kalesi, 1947’de dikilen Özgürlük Anıtı. Ayrıca, duruma göre Margaret Adası, Sziget Festivalinin düzenlendiği Sziget Adası, Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Memento Park, Bit Pazarı, House of Terror Museum, New York Palace gezilecektir. Öğle saatinde serbest zaman verilecektir.
Öğleden sonra tekrar Sırbistan’a geçilecek ve Novi Pazar (Yeni Pazar) şehir gezilecektir. UNESCO Dünya Mirasına alınan şehirdeki Osmanlı eserleri ziyaret edilecektir.
Kosova’ya geçilecek Mitroviça gezilecektir. Zaman uygun olursa yol güzergahındaki (28 Haziran 1389 tarihinde 1.Kosova Meydan Savaşının yapıldığı yer ve savaş alanında şehit düşen Sultan I.Murad (Hüdavendigar) Türbesi ziyaret edilecektir. (Zaman olmazsa sabah gezilecektir.) Gece Başkent Priştine’de kalınacaktır.
 
7.Gün (13/08/2018-Pazartesi): Priştine - Prizren - (Makedonya) Üsküp
Sabah kahvaltısından sonra Priştine gezilecektir. Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Prizren şehrine geçilerek şehir gezilecektir. Akdere, Taşköprü, Prizren Meydanı, Şadırvan, Sinan Cami ve çeşmesi gezilecek, Cami yanındaki Türklerin işlettiği çayocağında dinlenilecektir. Burada vakit uygun olduğu takdirde bir okul gezilecek ve Dernek yöneticileri ile görüşülecektir. (Duruma göre Mamuşa ziyaret edilebilecektir.) Daha sonra Makedonya’nın Başkenti Üsküp’e hareket edilecektir. Gece Üsküp’de kalınacaktır.
 
8.Gün (14/08/2018-Salı): Üsküp - Kalkandelen (Tetova) - Gostivar - Kırçova - Ohri
Sabah kahvaltısından sonra Üsküp’te şehir turu yapılacaktır. Üsküp Kalesi, Türk Çarşısı, Mustafa Paşa Cami, Aresta Cami, Kurşunlu Suluhan, Vardar Nehri üzerindeki Taş Köprü görülecektir. Serbest zamanda öğle yemeği Üsküp’te yenilecektir. (Eğer okul müdürü ile temas sağlanabilirse Tefeyyüz İlkokulu ziyaret edilecektir.) Tetova (Kalkandelen)’e doğru hareket edilecektir. Burada Harabeti Baba Tekkesi ve Alaca Cami görülecektir. Gostivar ve Kırçova panoramik olarak gezilecektir. Akşam Ohrid’e kalınacaktır.
 
9.Gün (15/08/2018-Çarşamba: Ohri - Resne - Manastır - (Yunanistan) Selanik
Sabah kahvaltısının ardından UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan ve Kril alfabesinin doğduğu Ohri’de yürüyerek şehir turu yapılacaktır. Ayasofya, Aziz Yuhanna Kilisesi ve Aziz Naum Manastırı gezilecek ve Su Müzesi görülecektir. Bu arada isteyenler kayıkla Ohri Gölüne su sağlayan kaynağı gezebileceklerdir. Buradan Resne’ye hareket edilecektir. İttihat ve Terakki’nin silahşörlerinden Resneli Niyazi Konağı görülüp, Manastır (Bitola)’a geçilecektir. Atatürk’ün okuduğu Askeri İdadi ziyaret edilecek ve Şirok sokak/caddesi gezilecektir. Manastır Havuzu ve Osmanlı eserleri görüldükten sonra Selanik’e doğru yola çıkılacaktır. Atatürk’ün doğduğu ev, Beyaz Kule, Fuar alanı, Osmanlı Hamamı görülüp otele geçilecektir. Selanik’te kalınacaktır.
 
10.Gün (16/08/2018-Perşembe): Selanik - Serez - Drama - İskeçe - Kavala - Gümülcine
Sabah kahvaltısından sonra Serez’e hareket edilecek ve 1420 yılında Serez Çarşısında idam edilen Şeyh Bedrettin’in idam edildiği yer görülecektir. Çarşı gezildikten sonra Drama’ya geçilecek ve şehir turu yapılacaktır. Daha sonra Kavala’ya geçip Kavalalı Mehmet Ali Paşa Konağı/Müzesi, Kale, Su Kemerleri gezilecektir. İskeçe’de Debreli Hasan tarafından yaptırılan Drama Köprüsü görülüp Gümülcine Şehri panoramik olarak gezildikten sonra Türkiye’ye hareket edilecektir.
İpsala üzerinden Türkiye’ye geçilecek ve saat 22.00 sıralarında İstanbul’a ulaşılması beklenmektedir.
 
11.Gün (17/08/2018-Cuma): İstanbul - Ankara
            Sabah saat 06.00 sıralarında Ankara’da olunacaktır.
 
OTELLER: 3*4*OTEL
İki kişilik odalarda kişi başı … Avro
Tek kişilik oda … Avro
 
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
* Yerel profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
* Otobüsle ulaşım
* 3 veya 4* lı otellerde yarım pansiyon konaklama
* Sabah kahvaltısı ve Akşam yemeği (Öğle serbest zaman)
* Programda belirtilen panoramik şehir turları
* Araç içi ikram
 
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* SCHENGEN VİZE ve SERVİS ÜCRETİ : € 130
(YEŞİL PASAPORTA VİZE UYGULAMASI YOKTUR)
* YURTDIŞI ÇIKIŞ FONU 
*  VİZE, SAĞLIK GÜVENCE PAKETİ 
* İSTEĞE BAĞLI TURLAR ve OTEL AKTİVİTELERİ
 

Mail Gönder


Ad Soyad :  *
Telefon No :  *
Mail Adresi :  *
Konu :
Mesaj :
Dosya Eklentisi :
Güvenlik Kodu :
   
     
      


Üye Girişi
Anket
Sizce MTÖ‘ye bağlı okulların en önemli sorunu hangisidir?YukariCik